המדריך לרישום במשרדי מע"מ כעצמאי

ראשית יש לקבל החלטה בהתאם לסוג העסק האם להירשם כעוסק פטור או כעוסק מורשה .

2 מבחנים להירשם כעוסק פטור

1)     עוסק פטור יכול להירשם מי שבמהלך שנת המס מחזור  עיסקאותיו לא עובר סכום של 99,003₪ (נכון לשנת 2018) .

2)     בנוסף יש לשים לב כי מקצועות מסוימים לא יכולים כלל להיסווג כעוסק פטור כגון עו"ד  אגרונום , אדריכל, הנדסאי ,חוקר פרטי, טוען רבני ,טכנאי, טכנאי שיניים , יועץ לארגון יועץ לניהול ,יועץ מדעי ,יועץ מס ,כלכלן ,מהנדס ,מודד, מנהל חשבונות , מתורגמן, סוכן ביטוח, רואה חשבון ,שמאי ,בעל מעבדה כימית, או רפואית ,רופא ,פסיכולוג , פיזיוטרפיסט ,רופא וטרינר, רופא שיניים או מרפא שיניים .

נותני שרותים לגביי מופע אומנותי לרבות הנחייה ,בניית תפאורה ,הכנה בדיקה ופיקוח על מבחנים ,הרצאה , הוראה , כתבנות , קצרנות , תרגום ,כתיבה ,עריכה ,פישור .

בעל בתי ספר לנהיגה ,מתווך מקרקעין ,בעל בתי ספר לרבות גן ילדים המונה לא פחות מ 5 תלמידים ,סוחר ומתווך רכב .

פעולות של רישום במע"מ

1)     לגשת לסניף מע"מ אליו אתם שייכים יהיה לפי כתובת בה מופעל העסק ,ובמידה והעסק מתנהל מהבית הכתובת תהיה לפי הרשום בת.ז או לחילופין לפי כתובת חוזה השכירות .

2)     יש להצטייד בטופס פתיחת תיק במע"מ 821 על גביי הטופס נקודות חשובות שיש לציין הם תאור של פעילות העסק תוך ציון של ענפים משניים .

כמו כן במידה והחלטת לסווג עצמכם כעוסק מורשה בסעיף מחזור שנתי יש לציין סכום הגובהה מתקרת הפטור כלומר סכום מעל של 99,003 ₪ (תקרה ל 2018 ) .

3)     צילום ת.ז

4)     צילום חוזה שכירות  של בית העסק שבו יופעל העסק או במידה והעסק מופעל מדירת המגורים בה אתם מתגוררים במידה וזה לא תואם את הכתובת הרשומה בספח ת.ז אזי יש להצטייד בחוזה השכירות .

5)     שיק מבוטל של חשבון הבנק/אישור ניהול חשבון בנק .

נקודה חשובה במידה וחשבון הבנק מנוהל ע"י 2 בני זוג יש להצטייד בטופס הצהרה על ניהול חשבון משותף .

6)     אישור או אסמכתא מקצועית (לא חובה אך ישנה חוסר אחידות בסניפי מע"מ וחלקם דורשים רישיון עיסוק /אישור לקורס מקצועי אותו עברת ) .

שים לב כעוסק מורשה אתה מחויב  בדיווחים שוטפים למע"מ כמידי חודש/חודשים כנדרש.

עוסק פטור לא נדרש בדיווחים שוטפים אך מחויב לדווח פעם בשנה למע"מ עד 31/1 שבשנה העוקבת בגין מחזור עסקאותיו ,בכדי לוודא שלא חצה את התקרה .

בסיום התהליך יונפק לכם תעודת עוסק פטור או עוסק מורשה כאשר מספר העוסק שתקבלו הינו מספר ת.ז שלכם .

עם התעודה שהונפקה לך יש להמשיך את תהליך הרישום ולפנות למשרדי מס הכנסה וביטוח לאומי .